Udostępnij ten odcinek podcastu

 

Oceń odcinek podcastu. Chętnie dołączę do dyskusji…

 

Witam Cię w czwartej części podcastu Marketing Automation Mastermind.

Dzisiaj będziemy rozmawiać o jednym z najbardziej topowych tematów w internecie jakim jest Dropshipping i prowadzenie sklepu w oparciu o to niesamowite rozwiązanie XXI wieku.

Jeśli zatem interesuje Cię temat prowadzenia sklepu internetowego i chcesz dowiedzieć się jak najwięcej, aby Twój start w potężnej branży e-Commerce był nie tylko szybki i efektywny ale przede wszystkim nie wymagał od Ciebie inwestycji to ten odcinek podcastu jest dla Ciebie!

Kiedy nagrywam ten podcast aż 400 firm dziennie zamyka się z powodu braku klientów i uznałem, że potrzebny jest materiał, z którego dokładnie dowiesz się ja wystartować w branży, która rozwija się 25% rocznie osiągając w 2019 roku na rynku B/C aż 50 mld złotych obrotu w naszym kraju i nie jest w stanie tego wzrostu nic zatrzymać. W dobie kryzysu to właśnie ta branża rozwija się trzykrotnie szybciej podczas gdy wiele standardowych firm bankrutuje. Co ciekawe rynek B/B generuje aż 7 krotnie większe obroty więc zachęcam Cię do wybrania oferty, która skierowana będzie nie tylko do klientów detalicznych, ale również do przedsiębiorców.

Tylko w samej Europie liczby generowane w sklepach internetowych powalają inne branże na kolana. Dzisiaj rocznie europejskie sklepy generują w takiem modelu sprzedaży aż 292 mld usd.

Uznałem, że dobrym będzie abyśmy przyjrzeli się ofertom różnych firm, które pozwalają nam założyć sklep internetowy i rozpocząć prowadzenie własnego, dochodowego biznesu z domu.

Wziąłem pod lupę kilka bardzo ważnych aspektów. Przede wszystkim jednorazowe koszty wdrożenia sklepu i później comiesięczne opłaty wynikające z niezbędnych rzeczy, które po prostu trzeba mieć jeśli chcemy osiągnąć dobre wyniki we własnym sklepie.

Sprawdziłem dokładnie jakie są szanse rozwoju naszego biznesu gdy osiągniemy tzw. szklany sufit na różnych platformach, na których takie sklepy się prowadzi.

Sklep internetowy działa w oparciu o oprogramowanie, które zarządza produktami, stanami magazynowymi, obsługuje cały proces zakupowy od przyjęcia zamówienia, płatności, po wysyłkę.

Oprogramowanie sklepu internetowego zapewnia ponadto bezpieczeństwo danych, dostarcza narzędzia do marketingu i wiele innych funkcji sklepu. Takie oprogramowanie nazywamy popularnie platformą e-commerce.

Platforma e-commerce to serce Twojego sklepu i jest najważniejszą inwestycją dla Twojego sklepu internetowego.

Powstanie różnego rodzaju platform e-commerce jest odpowiedzią na odmienne zapotrzebowania przedsiębiorców lub osób chcących prowadzić biznes w internecie. Zupełnie inne wymagania będzie miał mały sklep, a zupełnie inne duży sklep z obrotem rzędu kilku milionów złotych miesięcznie czy nawet dziennie.

A więc zabierajmy się do pracy!

Obecnie w naszym kraju w zależności od źródeł działa od 26 do 32 000 sklepów internetowych.

Codziennie w sieci sprzedaje się 2 i pół miliona produktów, a średnia obrotu generowanego na sklepie wynosi 11 300 zł dziennie.

Zacznijmy od wyboru odpowiedniej platformy dla naszego sklepu i zbadajmy dokładnie czym one się różnią.

Najczęściej wybieranymi platformami wśród osób rozpoczynających handel w internecie są platformy typu SAAS (software as a service), czyli firma dostarcza nam oprogramowanie jako usługę.

Aby przybliżyć Ci formę świadczenia takiej usługi podam kilka firm, które je stosują, a które najprawdopodobniej znasz. np. Pakiet biurowy Microsoft Office 365, programy księgowe jak np. Infakt czy Fakturownia, autorespondery działające w modelu SAAS to np. Getresponse lub Freshmail.

Inaczej SaaS to kompletne rozwiązanie programowe kupowane najczęściej w modelu płatności miesięcznej subskrypcji gdzie jeśli opłacasz dostęp na dany miesiąc to masz dostęp, a jeśli nie opłacasz to wyłączają Twój sklep lub abonamentów wynikających z podpisanej umowy z takim dostawcą, których przecież nie lubimy.

Płacisz za możliwość używania aplikacji w swojej organizacji, a użytkownicy łączą się z nią przez Internet, zazwyczaj przy użyciu przeglądarki sieci Web. Cała podstawowa infrastruktura, oprogramowanie pośredniczące oraz oprogramowanie i dane aplikacji znajdują się w centrum danych dostawcy usług czyli nigdy oprogramowanie, a w tym przypadku Twój sklep nie będą Twoje tylko zawsze własnością firmy, od której takie oprogramowanie wynajmujesz na czas kiedy z niego korzystasz.

Przykładami firm, które posiadają oprogramowanie sklepów internetowych dostarczane w formie SAAS czyli świadczenia usługi to np. Shoper, SkyShop, Redcart, Shoplo, Clickshop, ECAT czy znany na całym świecie Shopyfi. Koszty prowadzenia sklepu w tym modelu wynoszą od 600 do 3600 zł netto rocznie w zależności od wybranego oprogramowania. W przypadku wybrania ECAT pierwszy sklep jest całkowicie bezpłatny. Każda dodatkowa funkcjonalność jest dopłatą do tej kwoty co po kilku miesiącach może doprowadzić do olbrzymich kosztów, o których nie zdawaliśmy sobie sprawy zakładając sklep.

Gotowe sklepy on-line w modelu SAAS są fajne na start naszego biznesu.

Prawdziwe schody zaczynają się jednak w chwili, gdy chcemy opuścić dotychczasowego dostawcę, bo np. przestał spełniać nasze wymagania, a. Nasz sklep generuje obroty powyżej kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Rozwiązanie umowy może pozbawić nas dostępu do dotychczas zgromadzonych danych! Przed wyborem dostawcy warto upewnić się, czy będzie on przechowywał i udostępniał potem te dane (np. do celów podatkowych) przez wymagane w polskim prawie 5 lat…

Niejednokrotnie ukryte są koszty migracji z takiej platformy, które w przypadku naszej chęci i potrzeby przeniesienia się na platformy typu Open Source (o czym zaraz powiem) mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych o czym nikt nie powiedział Ci na początku wyboru prowadzenia biznesu w tej właśnie formie.

Czym wobec tego są platformy Open Source i czy nie warto od razu zastanowić się nad wyborem platformy tego typu do prowadzenia naszego sklepu internetowego.

Możliwe, że spotkałeś się już z takimi nazwami jak WooCommerce dla WordPress, Prestashop czy Magento. To właśnie najczęściej wybierane platformy typu Open Source, które są bezpłatnymi oprogramowaniami do prowadzenia sklepu, nad których rozwojem siedzą setki programistów z całego świata, a aktualizacje pojawiają się kilka razy miesięcznie.

Jednak niech nie zmyli Cię słowo bezpłatne. Bezpłatne oznacza tylko kod, ale samo wdrożenie sklepu na takiej platformie – jeśli nie mamy wiedzy jak to zrobić – to ceny sięgające od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście są opcje gdzie możemy uzyskać wdrożenie takiego sklepu wraz z bardzo profesjonalnym szablonem w bardzo niskiej cenie o czym powiem za moment.

Jakie wobec tego są zalety platform opensource skoro są tak często wybieranymi platformami dla sklepów internetowych.

  • przede wszystkim to ty jesteś właścicielem sklepu, możesz go rozwiać i zmieniać dowolnie jego wygląd,
  • darmowy skrypt, brak comiesięcznej opłaty licencyjnej, bardzo częste aktualizacje
  • dużo bezpłatnych dodatków i funkcjonalności, które niemal natychmiast wyróżnią Twój sklep internetowy,
  • elastyczny design, bardzo dużo darmowych i płatnych motywów (szablonów) gdzie w granicach od 100 do 700 zł w zależności od wybranej platformy możesz mieć szablon z górnej półki, za którego wdrożenie agencje wołają nawet kilkanaście tysięcy złotych. Katalog takich szablonów znajdziesz na themaforest. Na stronie podcastu podcast.grzegorzciupek.com znajdziesz adres strony internetowej jednego z takich katalogów.
  • Kolejną korzyścią przemawiającą za sklepem w tej właśnie formie to dostęp do bardzo dużej ilości wtyczek – Google Analytics, Social Media, SEO, płatności, kurierzy, wtyczki integrujące twój sklep z portalami aukcyjnymi, porównywarki, newslettery itp.
  • Co warto zaznaczyć posiadasz również dostęp do kodu źródłowego oraz możliwość jego edycji czego nigdy nie uzyskasz w platformach saas.
  • masz bardzo duży wpływ na optymalizację sklepu i poprawność pozycjonowania SEO
  • ogromne wsparcie techniczne – np. grupy na Facebooku, gdzie szybko można otrzymać pomoc
  • masz możliwość uruchomienia własnego bloga firmowego na skrypcie sklepu
  • popularność sklepów WooCommerce, PrestaShop, Magento gwarantuje łatwe znalezienie firmy lub specjalisty, który pomoże w rozwoju sklepu.

Jak widzisz korzyści wynikających z prowadzenia sklepu internetowego na platformie OpenSource jest bardzo dużo i ja osobiście namawiam Cię do wyboru sklepu na jednej z takich platform.

Na swojej stronie GrzegorzCiupek.com pokazuję jak założyć swój własny sklep internetowy w oparciu o WooCommerce poniżej cen rynkowych, a co najważniejsze od razu z dostępem do milionowej bazy produktów, które od samego początku odpowiednio do swoje niszy wybierzesz i jednym kliknięciem wrzucisz na swój sklep dzięki czemu będziesz mógł od razu skupić się na działąniach marketingowych, które sukcesywnie będą zwiększać Twoją sprzedaż.

Wspomniałem o milionowej bazie towarów. TAK to właśnie jest nasz wspomniany na samym początku Dropshipping. Wyobraź sobie, że możesz korzystać z produktów wielu hurtowni i firm, które pozwalają Ci wrzucić ich ofertę na swój sklep. Kiedy sprzedasz dany produkt to właśnie hurtownia wysyła towar do Twojego klienta w imieniu Twojego sklepu a Ty dopiero wówczas rozliczasz się z tą hurtownią. Czyli płacisz za towar, kiedy klient Ci zapłacił a sobie zostawiasz równicę pomiędzy ceną sprzedaż a ceną zakupu danego produktu w hurtowni.

Czyli upraszczając Dropshipping to taki model gdzie towar bezpośrednio wędruje do Twojego klienta z pomięciem wszystkich pośredników. Dzięki temu klient otrzymuje to co kupił w szybkim czasie, a Ty nie nie musisz zajmować się logistyką, która bierze na siebie hurtownia.

Taki model działania pozwala na prowadzenie biznesu bez inwestycji w towar, a przecież nasz sklep wygląda jakbyśmy zainwestowali w niego milion dolarów czyli jest bardzo dobrze zatowarowany.

Wystarczy, że w Googlach wpiszesz Dropshipping hurtownia i pojawią się dziesiątki stron z ofertami współpracy w tym modelu.

Niestety Dropshipping to również koszty związane z integracjami z taką hurtownią sięgające od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie za podpięcie tylko jednej hurtowni. Wysokość tych kosztów zależne są od wybranej hurtowni i wybranego oprogramowania, na którym uruchomiliśmy sklep.

Wyjątek tutaj z pewnością stanowi ECAT, który pozwala na spięcie aż ze 170 hurtowniami i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych kosztów.

Tak więc z tymi informacjami dotarliśmy do końca naszego podcastu.

Podsumowując zdecydowanie polecam Tobie założenie sklepu w oparciu o platformę OpenSource taką jak WooCommerce, Prestashop czy Magento.

Pomimo tego, że są to wersje serwerowe czyli potrzebują miejsca na instalację czyli jakiegoś hostingu to jednak od samego początku budujesz coś co ma przyszłość, duży potencjał rozwoju i należy w 100% do Ciebie.

Jest jeszcze trzeci typ platform sklepowych.

Jednak zdecydowana większość – aż 84% polskich e-sklepów korzysta z gotowych systemów takich jak omówiliśmy powyżej, a tylko 16% z nich decyduje się na wdrożenie własnego, dedykowanego oprogramowania, ponieważ to rozwiązanie jest bardzo kosztowne i tylko giganci pozwalają sobie na wydatek kilkuset tysięcy złotych na stworzenie platformy, która będzie tylko do ich użytku.

Aby dowiedzieć się więcej na temat platform sklepów internetowych i aktywnie uczestniczyć wymieniając się swoimi poglądami na ten temat to zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku Marketing Automation – Mastermind. Zawsze możesz zadać pytanie, a jeśli masz już jakąś wiedzę w tym temacie to z pewnością będziesz miał okazję, aby się nią z nami podzielić.

Do zobaczenia w kolejnym odcinku naszego podcastu. Mam nadzieję, że chociaż trochę informacje, które tutaj zamieściłem pozwolą Ci na podjęcie decyzji o natychmiastowym starcie w tej niesamowitej branży jaką jest branża e-Commerce.

Nie zapomnij podzielić się swoją opinią na jego temat, a jeśli masz pytania to wiedz, że chętnie dołączę do dyskusji w komentarzach do tego podcastu.Do zobaczenia w kolejnym podcaście już za tydzień.

Subskrybuj: iTunes | Android | Stitcher | Spotify | RSS

Źródła, o których wspominam

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

 • Wyszukaj podcast „Marketing Automation – Mastermind” w aplikacji
 • W sekcji „Programy” kliknij „Marketing Automation – Mastermind”
 • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
 • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz z Spotify:

 • Wyszukaj podcast „Marketing Automation – Mastermind” w aplikacji
 • W sekcji „Programy” kliknij „Marketing Automation – Mastermind”
 • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
 • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

Masz pytanie? Zostaw mi głosową wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Marketing Automation – Mastermind” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeśli masz jakieś pytanie i chciałbyś mi je zadać osobiście to możesz nagrać wiadomość poprzez specjalnie przygotowaną stronę, która umożliwia zadawanie głosowych pytań wykorzystując mikrofon Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (jeśli chcesz – możesz nagrać więcej wiadomości 🙂 )

Kliknij tutaj, aby nagrać wiadomość >>>

Jeśli podczas nagrania chcesz podać adres swojej strony internetowej to podlinkuję go przy podawaniu źródeł i opisu, a także jeżeli użyję tego pytania w następnym podcaście to wszyscy moi czytelnicy usłyszą adres Twojej strony.

Dołącz do grupy na facebooku

Zachęcam Cię do dołączenia do grupy Marketing Automation – Mastermind, która jest uzupełnieniem tego podcastu. Na grupie często wrzucam praktyczne porady i pokazuję na ekranie swojego komputera jak wykonać wiele rzeczy, których nie sposób zaprezentować, a tym bardziej wdrożyć słuchając samego podcastu.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do grupy Marketing Automation – Mastermind >>>

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *