Udostępnij ten odcinek podcastu

 

Oceń odcinek podcastu. Chętnie dołączę do dyskusji…

 

W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o bezpłatnych wtyczkach, dzięki którym znacznie poprawimy możliwości naszego WordPressa. Wszystkie omówione wtyczki były bezpłatne. Dzisiaj chciałbym Ci przekazać informacje na temat używanych przeze mnie rozwiązań, ale właśnie tych płatnych.

Więc jeśli interesuje Cię temat poznania ciekawych wtyczek to koniecznie posłuchaj dzisiejszego podcastu.

Zacznę od tego, że po ostatnim podcaście miałem dużo pytań typu „Grzesiek dlaczego uczepiłeś się tego wodpressa?” Przecież jest tyle innych fajnych systemów do robienia stron czy prowadzenia sklepów.

Moja odpowiedź jest prosta:
Według różnych źródeł badających strony, WordPress ma 61,8% udziału w rynku CMS-ów (ang. Content Marketing System, system zarządzania treścią) – to więcej niż wszystkie inne systemy (np. Drupal, Joomla) łącznie. Co więcej, może to brzmieć niewiarygodnie, ale 35% Internetu jest zasilane przez WordPress.

Dane z różnych badań wskazują, że liczba aktywnych stron internetowych jest szacowana na ponad 1,3 miliarda. Oznacza to, że około 455 000 000 stron internetowych korzysta obecnie z WordPress, co z kolei oznacza, że około 20% wszystkich stron hostowanych samodzielnie korzysta z WordPress. Jednak sam szablon nie wystarczy, do tego, aby zawojować Internetem. Prawdziwą wartością tego systemu stanowią wtyczki dedykowane dla WordPress.

Każdy, kto posiada swoją stronę internetową lub bloga dobrze wie, że prędzej czy później przychodzi moment, kiedy trzeba dodać do niej różne elementy, np. przyciski facebooka czy formularz. Wtyczki do WordPressa są w takich sytuacjach zbawieniem. Dzięki nim bez zaawansowanych umiejętności kodowania można stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną stronę pełną zaawansowanych możliwości za które normalnie trzeba płacić bardzo duże pieniądze różnym agencją projektującym strony internetowe.

Ogólnie w sieci możesz znaleźć aż 56 000 darmowych pluginów. Korzystając już z WordPress przydatne wtyczki znajdziesz w oficjalnym katalogu wyszukiwarki WordPress podczas wybrania opcji dodaj nową. Są one zweryfikowane i bezpieczne w użyciu.

Do tej pory wtyczki WordPress zostały pobrane ponad 1,5 miliarda razy. A to tylko pluginy pochodzące z oficjalnej strony wordpress.org. A przecież nie tylko udostępnione przez WordPress dodatki są używane przez osoby korzystające z tego oprogramowania. W Internecie dostępne są tysiące wtyczek oferowanych przez inne firmy. Są to zarówno rozwiązania darmowe, jak i płatne. 
 
Warto również wiedzieć, że omawiane wtyczki do WordPressa są jednym z głównych powodów tego, że ten najpopularniejszy CMS jest dostępny w ponad 100 językach.

Mam taką ogólną zasadę: najpierw testuję wtyczki darmowe. Nawet jeśli wiem, że są jakieś płatne, sprawdzam najpierw, czy są darmowe. I testuję, czyli instaluję je na mojej stronie i sprawdzam, jeśli wersja darmowa nie spełnia moich oczekiwań to nie kupuję płatnej. Do WordPressa jest tyle rozszerzeń, że możesz wybierać do woli. Jeśli jednak wtyczka darmowa spodobałam się to sprawdzam czego mi w niej brakuje i czy wersja płatna tej samej wtyczki oferuje dokładnie to czego potrzebuje.

Pamiętaj, żeby nie zaczynać od drugiej strony 🙂

Dużo osób próbuje najpierw poszukać co mogłoby mi się przydać na stronie i często wydaje pieniądze, a później nawet nie wykorzystuje zakupionych wtyczek.

Proponuję pochodzić trochę po blogach, po sklepach i sprawdzić jakie rozwiązania mają zastosowane u siebie ich właściciele.

Jeśli np. widzę, że jest jakieś wyskakujące okienko z możliwością zapisu do autorespondera i chciałbym mieć też takie to wtedy wpisuję w google „Popup newsletter WordPress”. Wyskoczy mi kilkanaście jak nie kilkadziesiąt propozycji różnych wtyczek.

Często próbuję wiele z nich zanim podejmę decyzję o zakupie którejkolwiek.

Istnieje takie błędne przekonanie, że płatna wtyczka musi być lepsza. Nie, nie ma takiej reguły. To, że wtyczka jest płatna, niczego Ci nie gwarantuje. Wierz mi, jest wiele takich płatnych, które nie będą dla Ciebie OK, nie zaspokoją Twoich potrzeb i tak naprawdę wydasz kilka a może nawet kilkadziesiąt dolarów bez sensu.

Kiedy wobec tego wybierać wersję płatną wtyczki jeśli jest darmowa, może trochę uboższa wersja?

Moja odpowiedź jest taka: jeżeli Twoja firma, projekt lub strona traci i nie może się rozwinąć, pozyskać nowych klientów, zwiększyć tego, co chcesz zwiększyć, zrealizować swojego celu, nie mając tej rzeczy, która jest w wersji płatnej, to uważam, że warto wydać te pieniądze.

Ok więc przejdźmy do meritum naszego podcastu.

Zanim przejdziemy to tych płatnych wtyczek to polecam Ci jeszcze bezpłatną wtyczkę Broken Link Checker – sprawdza ona, czy wszystkie linki na stronie działają. To ważne ze względu na użytkowników (żeby Twój blog czy sklep nie odsyłał ich donikąd) oraz Google (niedziałające linki negatywnie wpływają na pozycjonowanie).

Wtyczką, od której chciałbym zacząć jest z pewnością jedną z moich ulubionych rozszerzeń do WordPressa i odpowiada za wygląd mojej strony, ale też łatwość jej edycji. Mówimy o wtyczce Elementor Page Builder (darmowa i płatna) – Elementor to moje ulubione narzędzie do tworzenia landing pages oraz całych stron w WordPressie. Jest to bezpłatna wtyczka, która działa na zasadzie „przeciągnij i upuść” – wystarczy wybrać dowolny element z listy i umieścić go na stronie. Ten Bulider daje możliwość stworzenia strony całkowicie od zera lub możliwość wykorzystania przygotowanych szablonów i łatwej ich edycji.

Dzięki temu zbudowanie strony sprzedażowej czy bloga lub sklepu ogranicza się do wprowadzenia tekstów i ewentualnej personalizacji layoutu. Bardziej wymagających użytkowników ucieszy fakt, że wtyczkę w wersji PRO można kupić już za nieco ponad 50$ na rok. Wersja PRO oferuje bardzo ciekawe dodatki, które uatrakcyjnią każdą stronę m.in. karuzela czy tabelę cen. Bardzo dużo swoich stron przygotowałem na elementorze. Sprawdź np. grzegorzciupek.com albo sklep firenze.pl

WP Scheduled Posts (darmowa i płatna) – to świetna wtyczka do wpisów. Dzięki niej możesz zarządzać  harmonogramem swoich wpisów poprzez zaawansowany kalendarz i co najważniejsze – umożliwia automatyczne planowanie. Wszystkie posty zaplanowane z użyciem tej wtyczki WordPress wyświetlane są w dedykowanym panelu, dlatego łatwo możesz kontrolować postępy pracy i planować kolejne projekty. Płatna wersja tej wtyczki czyli Pro zawiera wszystkie funkcjonalności wersji bezpłatnej i dodatkowe opcje, takie jak: autoplanowanie, wykrywanie nieopublikowanych postów czy też ponowna ich publikacja.

Często chciałbym, aby użytkownicy przebywający na mojej stronie lub sklepie z łatwością mogli udostępnić treści swoim znajomym. Do tego celu używam wtyczki Simple Social Buttons (darmowa i płatna). W wersji bezpłatnej wtyczka ta udostępnia aż siedem szablonów przycisków i wszystkie podstawowe kanały social media (Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Messenger). Można również wybrać różne lokalizacje swoich przycisków – w wersji bezpłatnej sidebar masz opcję po lewej stronie oraz pod wpisem.

Jeśli prowadzisz swój sklep internetowy to koniecznie sprawdź wtyczkę Flexible Checkout Fields dostępna jest zarówno w opcji darmowej jak i wersji pro, która jest płatna. Flexible Checkout Fields tworzy możliwość zarządzania polami zamówienia w WooCommerce. Dzięki niej zmienimy ich kolejność, dodamy etykiety czy własne pola np. pole danych do faktury, niestandardowych uwag do zamówienia itp. W moim przypadku darmowa wersja Flexible Checkout Fields jest wystarczająca.

Flexible Product Fields – plugin ten daje możliwość stworzenia dodatkowych grup pól, które znajdą się na stronie produktu. Jest to więc must have każdego sklepu na WooCommerce, jaki oferuje produkty spersonalizowane. Np. sprzedajemy długopisy z grawerem. Ta wtyczka pozwoli dodać do stron produktowych pole, w którym użytkownik wpisze tekst do graweru. Istnieje możliwość ograniczenia ilości znaków, które można wprowadzić. Wtyczkę tą znajdziemy w wersji darmowej oraz płatnej. Wersja darmowa jest dla mnie w zupełności wystarczająca.

Flexible Shipping jest wtyczką do WooCommerce, która pozwoli na ustawienie różnych metod wysyłki, a także skonfigurowanie reguł związanych z wagą, sumą zamówienia itp. Dzięki Flexible Shipping ustawiam różne koszty wysyłki dla ustawionych reguł lub stworzymy darmową wysyłkę od konkretnej kwoty zamówienia. Przykład jej zastosowania znajdziesz na kącikjulii.pl

Kody rabatowe czy systemy kuponów lojalnościowych w WooCommerce są możliwe do stworzenia między innymi przy pomocy wtyczki WooCommerce Coupon Generator. Pozwala ona na ustawianie typu rabatu, wartości kuponu, skonfigurowanie darmowej wysyłki dla użytkownika z kuponem, czy określenie daty wygaśnięcia kuponu. Oprócz tego będziemy w stanie wprowadzić ograniczenia użytkowania jak minimalna kwota zakupu lub czy kupon ma tyczyć się tylko jednego produktu lub danej kategorii produktów. Istnieje masa wtyczek tego rodzaju i pod odcinkiem tego podcastu znajdziesz link do kilku wtyczek pozwalających na umieszczenie kodów na swoje stronie.

Kończę ten odcinek podcastu wtyczką poszerzającą możliwości Builidera Elementor czyli Addons for Elementor, a właściwie wielu odmian różnych wtyczek dedykowanych temu właśnie systemowi budowy świetnie prezentujących się stron. Tych wtyczek jest tak dużo, że nie będę omawiał żadnej nich, ponieważ zajęłoby to ze dwa dni. Wpisz po prostu w google Addons for Elementor i będziesz miał kilka podstron do przeszukania. To jakich użyjesz i jakie sobie zakupisz zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb i kreatywności.

To wszystko w dzisiejszym odcinku podcastu. Jeśli uważasz, że to co przekazałem ma dla Ciebie wartość koniecznie zamieść swoją opinię, a jeśli używasz jakichś ciekawych wtyczek, które pomagają ci na codzień podziel się nimi w komentarzu.

Do zobaczenia w kolejnym odcinku mojego podcastu Marketing Automation Mastermind.

Subskrybuj: iTunes | Android | Stitcher | Spotify | RSS

Źródła, o których wspominam

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:

  • Wyszukaj podcast „Marketing Automation – Mastermind” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Marketing Automation – Mastermind”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz z Spotify:

  • Wyszukaj podcast „Marketing Automation – Mastermind” w aplikacji
  • W sekcji „Programy” kliknij „Marketing Automation – Mastermind”
  • Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
  • Kliknij w link „Napisz recenzję”

Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

Masz pytanie? Zostaw mi głosową wiadomość!

Chciałbym Was szczerze zaprosić do współtworzenia mojego podcastu. Jestem mocno przekonany, że dzięki Waszym pytaniom i pomysłom podcast „Marketing Automation – Mastermind” będzie jeszcze bardziej wartościowy i dostarczy Wam sporej dawki dobrej i praktycznej wiedzy, którą będziecie mogli na co dzień wykorzystać w swoich firmach i projektach.

Jeśli masz jakieś pytanie i chciałbyś mi je zadać osobiście to możesz nagrać wiadomość poprzez specjalnie przygotowaną stronę, która umożliwia zadawanie głosowych pytań wykorzystując mikrofon Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (jeśli chcesz – możesz nagrać więcej wiadomości 🙂 )

Kliknij tutaj, aby nagrać wiadomość >>>

Jeśli podczas nagrania chcesz podać adres swojej strony internetowej to podlinkuję go przy podawaniu źródeł i opisu, a także jeżeli użyję tego pytania w następnym podcaście to wszyscy moi czytelnicy usłyszą adres Twojej strony.

Dołącz do grupy na facebooku

Zachęcam Cię do dołączenia do grupy Marketing Automation – Mastermind, która jest uzupełnieniem tego podcastu. Na grupie często wrzucam praktyczne porady i pokazuję na ekranie swojego komputera jak wykonać wiele rzeczy, których nie sposób zaprezentować, a tym bardziej wdrożyć słuchając samego podcastu.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do grupy Marketing Automation – Mastermind >>>

Zostaw komentarz

Jeżeli temat Was jakoś zainspirował dajcie znać i zostawcie swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.

Opinie i komentarze (1)
  1. Wszystkie wtyczki z Twojego materiału zostały przetestowane. Masz rację Elementor to chyba najlepsze narzędzie do budowania stron dla osób średnio zaawansowanych, choć powoduje drobne błędy w kodzie HTML strony, ale nic nie jest idealne. Mój sklep jest na motywie Astra, chyba najlepszy darmowy motyw dla WoCommers-a. Daje wiele ciekawych możliwości i gotowych rozwiązań tematycznych pod sklepy online. Ja osobiście napotkałem na drobny problem wizualny, jak pozbycie się miniaturek produktów ze strony. Czy masz Grzegorz na to jakieś rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *